Korunovační klenoty na Pražském hradě
Čtvrtek 19. září školního roku 2024/2025 přinesl toušeňským třeťákům nečekané překvapení. Vyrazili jsme na první letošní výlet do Prahy na výstavu Korunovačních klenotů. Byli jsme poučeni, jak se máme na Pražském hradě chovat, připravili jsme se na bezpečnostní prohlídku, těšili se na výlet. Před nástupem do autobusu jsem ještě povídala dětem, že doufám, že nebudeme večer ve zprávách, že se na Hradě něco stalo...
Ten den jsme skutečně ve zprávách nebyli, ale hned v pondělí 23. září ve Zprávičkách na Déčku ano. Společnost na výstavě nám totiž dělala Česká televize. Toušeňátka měla nejen možnost být u národního pokladu místo objednaných pěti minut celých dvacet, ale zároveň na vlastní kůži děti zažily pocity při dávání rozhovoru, učily se pracovat s kameramanem i reportérem. Byla jsem na ně pyšná, jak vše s přehledem dokázaly.
Jenom doufám, že kamera, mikrofon a záře reflektorů nezastínily v dětských očích oslnivou krásu Korunovačních klenotů a Vladislavského sálu Pražského hradu.
Lída Černá
A protože pan prezident vyčlenil pro školy v průběhu dvou týdnů výstavy Korunovačních klenotů dva čtvrtky, kdy školní třídy mohly navštívit výstavu v předem domluvený čas, dorazily na Hrad o týden později i třídy páťáků s paní učitelkou Švejdovou a 4. A s paní učitelkou Ivanou Studničkovou.
Už sice bez záře reflektorů a reportérů Déčka, ale i tak byly děti i paní učitelky nadšeny nejen ze samotných klenotů, neboť už jen vstup do prázdného Vladislavského sálu byl dechberoucí a nezapomenutelný. Časový harmonogram pro každou třídu byl vyčleněn na 5 minut, v zásadě jsme úvodní výstavu ve Vladislavském sále i samotné klenoty mohly „nasávat“ tak dlouho, jak jsme chtěli. Personál výstavy byl velmi vstřícný, děti dostaly odpovědi na své všetečné dotazy a mohly si výstavu opravdu užít všemi smysly.
Daniela Švejdová